БГ ИЗБОРИ Лас Вегас – кой и как гласува и печели + резултати (видео) ЕКСКЛУЗИВНО

“На живо” отварянето на урната в последната точка на планетата за роден вот и традиционният контра-вот в чужбина

ИЗБОРИ 27 окт 2024 (Лас Вегас, Невада) Българите в западната част на Северна Америка сложиха точка на изборите за 51ви парламент, като традиционно най-активни са нашите сънародници в Лас Вегас, Невада. Фото: Евгени Веселинов, BULGARICA

27 окт 2024 (Лас Вегас, Невада) Българите в западната част на Северна Америка сложиха точка на изборите за 51ви парламент, като традиционно най-активни са нашите сънародници в Лас Вегас, Невада. 

Още при отварянето на избирателната секция в 7:00 сутринта в специално отреденото място в българският ресторант “БЕСО”, дойдоха първите желаещи за гласуване. 
Председателят на СИК Петър Терзиев ни напомни, че “всеки път списъкът на записалите се е все по-малък”, и то в секция-рекордьор, заради което по закон се пада и машина за гласуване, освен книжните атрибути. Именно тук в “града на греха” през 2021 г. българите измиха срама и стъпиха на върха на списъците за “брой гласували”. Вижте какво каза Терзиев

До 12:00 на обяд в неделния ден отреден за почивка и дома, активността бе в пъти слаба от предишни избори, едва стотина хванаха бюлетината, но следобяд нещата се промениха
 
Най-голямо впечатление направи, че много млади хора гласуваха, което е тенденция поне от 10 години. 
 
Другото общо за почти всички е, че очакват 8-ми поредни избори, но и че няма да се откажат до край, до промяна.
“Това ме зарежда, пак ще дойда след 6-7 месеца,” каза Юлиян от София, вижте какво каза първият гласувал в последната точка на планетата с урна за избор на нов парламент.  
Силно впечатление направи, че хора, които нямат нищо общо с Лас Вегас, и дори с Америка, са намерили време и начин да гласуват. 
30-годишният Илиян Мотовски, който е на екскурзия на път за Калифорния, но се отклоняват близо 200 мили с приятеля си, за да спрат и пуснат бюлетината. “Чувство за дълг, ме доведе тук,” каза Илиян, вижте още какво:

 
Яна Димитрова, финансист от Лондон пък е само за три дни във Вегас на конференция, но намерила време за вот. 

 
Отвориха и урната с вота, вижте “на живо” ЕКСКЛУЗИВНО с BULGARICA
 
В урната намериха намериха 380 бюлетини, от които половината гласове отиват за “Възраждане” и “Величие”, а първата партия е абсолютен победител.
ВЪЗРАЖДАНЕ – 102 (27%)
ВЕЛИЧИЕ – 77 (20%)
ПП-ДБ – 68 (18%)
ГЕРБ-СДС – 43 (11%)
ИТН – 36 (9.5%)
МЕЧ – 34 (9%)
Други 5%
 
 ВОТЪТ В ЧУЖБИНА ОТНОВО Е РАЗЛИЧЕН ОТ ТОЗИ В БЪЛГАРИЯ

В Лас Вегас гласуваха и машинно. Фото: Евгени Веселинов

Само в 5 държави от 58 излъчват ГЕРБ на Бойко за победител, и е едва 5-ти в общото класиране. 

При 100% обработени протоколи в ЦИК на гласуването в чужбина победител от вота зад граница е “Алианс за права и свободи” АПС на Ахмед Доган с 22,65% (гласове от Турция), следвани от ПП-ДБ с 20,80%. На 3-то място сънародниците ни са поставили “Възраждане” с 13,29%.

Следва “ДПС – Ново начало” на Пеевски (гласове от Турция) (9,96%), ГЕРБ-СДС (8,11%), “Величие” (7,74%), “Има такъв народ” (7,12%) и МЕЧ (4,80%).

Коалицията на БСП няма никакъв шанс в чужбина и директно са вън от парламента. Във Вегас имат само 3 гласа от 380, или 0.79%.

С “Не подкрепям никого” са гласували 3418 души “извън граница”..

 

Comments - Вашият коментар